Dom Kultury w Gościnie

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Goście z Kazachstanu

Email Drukuj PDF

Przez ostatnie kilka dni w Kołobrzegu i Gościnie przebywała grupa Polaków z Kazachstanu. Dzięki inicjatywie Ambasady Polskiej w Astanie oraz otwartości wielu ludzi w tym Burmistrza Gminy Gościno oraz Prezesa Centrum Zdrowia i Relaksu Verano w Kołobrzegu rodacy z dalekiego Kazachstanu mogli uczestniczyć w wielu spotkaniach, odwiedzić ciekawe miejsca i, co najważniejsze, przybliżyć odległą i wciąż nieznaną nam kulturę , kraju, z którym historia związała Polaków na zawsze dając nowy dom tysiącom zesłanych rodaków. Większą część goszczącej grupy stanowili członkowie zespołu polonijnego ,, Polonia” z Pierwomajki w północnym Kazachstanie, którzy 2012 roku obchodzili jubileusz 25-lecia działalności. Idea ich przyjazdu zrodziła się z potrzeby wdzięczności za długoletni wysiłek w staraniach o zachowanie w trudnej politycznie, terytorialnie i klimatycznie rzeczywistości Kazachstanu pamięci o języku polskim, polskich tradycjach i polskiej kulturze. Zespół,, Polonia” to najstarszy zespół polonijny w Kazachstanie, wyróżniony szczególnie, bowiem za wkład w propagowanie Polskości wszyscy jego członkowie w 2008 roku otrzymali Złote Krzyże Zasługi z rąk Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pierwomajka to położona daleko w stepie miejscowość, jedna z pierwszych tzw. ,, toczek”- miejsc, gdzie przymusowo osiedlano Polaków zesłanych po 1936 roku, to tutaj również wzniesiono pierwszy pomnik poświęcony zesłańcom, tutaj wciąż żyją ludzie pamiętający ten trudny czas, wciąż modlą się po polsku i uczą języka polskiego w Domu Polskim, gdzie mieszka i pracuje nauczyciel skierowany z Polski Pani Maria Musiał. Dlatego wizyta naszych gości przyniosła radość nie tylko im, dla wszystkich, którzy uczestniczyli w spotkaniach była to wielka lekcja historii, która uświadomiła jak ważną jest pamięć o żyjących daleko rodakach i szacunku, jaki winni im jesteśmy za zachowanie polskich tradycji.

Przez tydzień goście, dzięki życzliwości Prezesa Centrum ,, Verano” Pana Ryszarda Woźniaka, który od 12-tu lat wspiera inicjatywy związane z pobytem rodaków z Kazachstanu, mieszkali w Kołobrzegu. Tu nie tylko odpoczywali , ale bawili kuracjuszy śpiewając i opowiadając o Kazachstanie. Od 7 do 10 listopada zaś, gościli w Gościnie, gdzie dzięki zapałowi i otwartości wielu osób, w tym przede wszystkim pilotującej pobyt Pierwomajszczan mieszkanki Gościna Pani Krystyny Zielińskiej, Panu Burmistrzowi Marianowi Sieradzkiemu, Pani Dyrektor Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej Barbary Koleśnikow i Pana Zenona Musiała z firmy KOL-POL mogli uczestniczyć w niezapomnianych warsztatach wokalnych z zespołem Podlotki z Gościna, zobaczyć Dom Chleba, spotkać się z przedstawicielami Związku Sybiraków i uczestniczyć w Wieczorze zorganizowanym przez Wójta Gminy Dygowa Pana Marka Zawadzkiego, podczas którego w remizie wystąpili razem z zespołem Dygowianki, pokazali film pt. ,,Lekcje polskiego” oraz zaprezentowali piękną kolekcję zdjęć ukazujących Polonię w Kazachstanie.

Ukoronowaniem pobytu był wieczór 9 listopada rozpoczęty uroczystą msza świętą w Kościele pw. Andrzeja Boboli. Po mszy mieszkańcy Gościna i goście udali się do Domu Kultury, gdzie przy dźwiękach polskich i kazachskich piosenek śpiewanych wspólnie przez Polonię, Podlotki i Dygowianki, zebrani mogli obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa Tomasza Sobczaka poświęconych Kazachstanowi oraz popróbować specjałów polskiej i kazachskiej kuchni przygotowanych wspólnie przez gości z Kazachstanu i Panie z zespołu Podlotki.

To nie pierwsi goście z Kazachstanu goszczący na kołobrzeskiej i gościńskiej ziemi. I wszyscy poprzedni i tegoroczni zawieźli do Kazachstanu niezapomniane wspomnienia i wiarę w naszą pamięć, które mają dać siłę rozrzuconym po Kazachstanie rodakom.